NAHBPC 2016 Format and Groups

Posted by on Sep 19, 2016 in NAH

Format

This year the NAHBPC will be using an updated format, which may be familiar to those of you who played SWQ, and other tournaments this year.

Group Stage: Friday & Saturday

The 36 teams have been split into 4 groups of 9, who will play a full round robin over the first two days.

Each group will play 4 games in a 3 hour window on both Friday, and Saturday:

  • Friday 9am-12pm: Group A
  • Friday 12pm-3pm: Group B
  • Friday 3pm-6pm: Group C
  • Friday 6pm-9pm: Group D

For Saturday, A & B will swap, and C & D will swap, so that each group plays one session in the heat of the day, and one early/late:

  • Saturday 9am-12pm: Group B
  • Saturday 12pm-3pm: Group A
  • Saturday 3pm-6pm: Group D
  • Saturday 6pm-9pm: Group C

All games will be 12 minutes, unlimited goals, with games scheduled every 20 mins.

The top 5  teams in each group qualify for Sunday (total  20 teams).

Elimination: Sunday

The 20 teams will be reseeded into 4 new groups:

  • Group AA:
    • A1 – Prospectors
    • D2 – Oak
    • C3 – Ghostship
    • B4 – Wendigo
    • A5 – Malort Politics
  • Group BB:
    • B1 – Albatross
    • A2 – Woodrats
    • D3 – Battlestar Goalactica
    • C4 – Hannya
    • B5 – Alright Enough
  • Group CC:
    • C1 – Awkward Love Triangle
    • B2 – Los Kreuzburgs
    • A3 – Hot Dam
    • D4 – Rat Queen
    • C5 – Da Hunt
  • Group DD:
    • D1 – Control
    • C2 – Mosquito
    • B3 – ODD
    • A4 – Les Beehive Boys
    • D5 – Wait Wait Wait

These groups will play a full round robin, after which the top 2 teams from each group (total 8 teams) will advance to the finals.

Group AA, and BB will play from 9am-12:20pm
Group CC and DD will play from 12:20pm to 3:40pm

All finals games will be 15 minutes unlimited goals.

  • Quarter finals – 4pm, 4:25pm
  • Semi finals – 4:50pm, 5:15pm
  • 3rd place game – 5:40pm
  • Final – 6:10pm

Schedule

Any instant mix games shown in Podium will be ignored, recorded as a 0-1 loss

All games are also listed on Podium at https://www.podiumbikepolo.com/nahbpc2016

Group A

  • Prospectors (CS)
  • Wood Rats (HL)
  • Malort Politics (GL)
  • Hot Dam (CS)
  • Les Beehive Boys (SW)
  • Pew Pew Mew Mew (SW)
  • Pagans (SE)
  • Wabbit (ES)
  • Locomotives (SC)

 

  • Friday 09:00 AM
    • Court A: Malort Politics (GL) vs Wabbit (ES)
    • Court B: Wood Rats (HL) vs Locomotives (SC)
  • Friday 09:20 AM
    • Court A: Les Beehive Boys (SW) vs Pew Pew Mew Mew (SW)
    • Court B: Hot Dam (CS) vs Pagans (SE)
  • Friday 09:40 AM
    • Court A: Wabbit (ES) vs Locomotives (SC)
    • Court B: Malort Politics (GL) vs Prospectors (CS)
  • Friday 10:00 AM
    • Court A: Pagans (SE) vs Les Beehive Boys (SW)
    • Court B: Pew Pew Mew Mew (SW) vs Wood Rats (HL)
  • Friday 10:20 AM
    • Court A: Locomotives (SC) vs Prospectors (CS)
    • Court B: Wabbit (ES) vs Hot Dam (CS)
  • Friday 10:40 AM
    • Court A: Wood Rats (HL) vs Les Beehive Boys (SW)
    • Court B: Malort Politics (GL) vs Pagans (SE)
  • Friday 11:00 AM
    • Court A: Hot Dam (CS) vs Locomotives (SC)
    • Court B: Prospectors (CS) vs Pew Pew Mew Mew (SW)
  • Friday 11:20 AM
    • Court A: Malort Politics (GL) vs Wood Rats (HL)
    • Court B: Les Beehive Boys (SW) vs Wabbit (ES)
  • Friday 11:40 AM
    • Court A: Pew Pew Mew Mew (SW) vs Hot Dam (CS)
    • Court B: Pagans (SE) vs Prospectors (CS)

 

  • Saturday 12:00 PM
    • Court A: Wabbit (ES) vs Wood Rats (HL)
    • Court B: Locomotives (SC) vs Les Beehive Boys (SW)
  • Saturday 12:20 PM
    • Court A: Pagans (SE) vs Wood Rats (HL)
    • Court B: Hot Dam (CS) vs Prospectors (CS)
  • Saturday 12:40 PM
    • Court A: Wabbit (ES) vs Pew Pew Mew Mew (SW)
    • Court B: Malort Politics (GL) vs Locomotives (SC)
  • Saturday 01:00 PM
    • Court A: Wood Rats (HL) vs Prospectors (CS)
    • Court B: Les Beehive Boys (SW) vs Hot Dam (CS)
  • Saturday 01:20 PM
    • Court A: Locomotives (SC) vs Pagans (SE)
    • Court B: Malort Politics (GL) vs Pew Pew Mew Mew (SW)
  • Saturday 01:40 PM
    • Court A: Prospectors (CS) vs Wabbit (ES)
    • Court B: Hot Dam (CS) vs Wood Rats (HL)
  • Saturday 02:00 PM
    • Court A: Malort Politics (GL) vs Les Beehive Boys (SW)
    • Court B: Pagans (SE) vs Pew Pew Mew Mew (SW)
  • Saturday 02:20 PM
    • Court A: Pew Pew Mew Mew (SW) vs Locomotives (SC)
    • Court B: Pagans (SE) vs Wabbit (ES)
  • Saturday 02:40 PM
    • Court A: Malort Politics (GL) vs Hot Dam (CS)
    • Court B: Prospectors (CS) vs Les Beehive Boys (SW)

Group B

  • Albatross (CS)
  • Los Kreuzbergs (CS)
  • Wendigo (GP)
  • Sugar Gliders (GL)
  • Alright Enough (ES)
  • ODD (SW)
  • Celeste-ial (GL)
  • Portland Shmortland (CS)
  • The Defaulters (SW)

 

  • Friday 12:00 PM
    • Court A: Wendigo (GP) vs Portland Shmortland (CS)
    • Court B: Los Kreuzbergs (CS) vs The Defaulters (SW)
  • Friday 12:20 PM
    • Court A: Alright Enough (ES) vs ODD (SW)
    • Court B: Sugar Gliders (GL) vs Celeste-ial (GL)
  • Friday 12:40 PM
    • Court A: Portland Shmortland (CS) vs The Defaulters (SW)
    • Court B: Wendigo (GP) vs Albatross (CS)
  • Friday 01:00 PM
    • Court A: Celeste-ial (GL) vs Alright Enough (ES)
    • Court B: ODD (SW) vs Los Kreuzbergs (CS)
  • Friday 01:20 PM
    • Court A: The Defaulters (SW) vs Albatross (CS)
    • Court B: Portland Shmortland (CS) vs Sugar Gliders (GL)
  • Friday 01:40 PM
    • Court A: Los Kreuzbergs (CS) vs Alright Enough (ES)
    • Court B: Wendigo (GP) vs Celeste-ial (GL)
  • Friday 02:00 PM
    • Court A: Sugar Gliders (GL) vs The Defaulters (SW)
    • Court B: Albatross (CS) vs ODD (SW)
  • Friday 02:20 PM
    • Court A: Wendigo (GP) vs Los Kreuzbergs (CS)
    • Court B: Alright Enough (ES) vs Portland Shmortland (CS)
  • Friday 02:40 PM
    • Court A: ODD (SW) vs Sugar Gliders (GL)
    • Court B: Celeste-ial (GL) vs Albatross (CS)

 

  • Saturday 09:00 AM
    • Court A: Portland Shmortland (CS) vs Los Kreuzbergs (CS)
    • Court B: The Defaulters (SW) vs Alright Enough (ES)
  • Saturday 09:20 AM
    • Court A: Celeste-ial (GL) vs Los Kreuzbergs (CS)
    • Court B: Sugar Gliders (GL) vs Albatross (CS)
  • Saturday 09:40 AM
    • Court A: Portland Shmortland (CS) vs ODD (SW)
    • Court B: Wendigo (GP) vs The Defaulters (SW)
  • Saturday 10:00 AM
    • Court A: Los Kreuzbergs (CS) vs Albatross (CS)
    • Court B: Alright Enough (ES) vs Sugar Gliders (GL)
  • Saturday 10:20 AM
    • Court A: The Defaulters (SW) vs Celeste-ial (GL)
    • Court B: Wendigo (GP) vs ODD (SW)
  • Saturday 10:40 AM
    • Court A: Albatross (CS) vs Portland Shmortland (CS)
    • Court B: Sugar Gliders (GL) vs Los Kreuzbergs (CS)
  • Saturday 11:00 AM
    • Court A: Wendigo (GP) vs Alright Enough (ES)
    • Court B: Celeste-ial (GL) vs ODD (SW)
  • Saturday 11:20 AM
    • Court A: ODD (SW) vs The Defaulters (SW)
    • Court B: Celeste-ial (GL) vs Portland Shmortland (CS)
  • Saturday 11:40 AM
    • Court A: Wendigo (GP) vs Sugar Gliders (GL)
    • Court B: Albatross (CS) vs Alright Enough (ES)

Group C

  • Awkward Love Triangle (CS)
  • GhostShip (HL)
  • Mosquito (GP)
  • Hannya (SW)
  • Da Hunt (GL)
  • Lazer Dreamz (CS)
  • TrashFire (SW)
  • ABQ Defiance (SW)
  • Trash Ville (SE)

 

  • Friday 03:00 PM
    • Court A: Mosquito (GP) vs ABQ Defiance (SW)
    • Court B: GhostShip (HL) vs Trash Ville (SE)
  • Friday 03:20 PM
    • Court A: Da Hunt (GL) vs Lazer Dreamz (CS)
    • Court B: Hannya (SW) vs TrashFire (SW)
  • Friday 03:40 PM
    • Court A: ABQ Defiance (SW) vs Trash Ville (SE)
    • Court B: Mosquito (GP) vs Awkward Love Triangle (CS)
  • Friday 04:00 PM
    • Court A: TrashFire (SW) vs Da Hunt (GL)
    • Court B: Lazer Dreamz (CS) vs GhostShip (HL)
  • Friday 04:20 PM
    • Court A: Trash Ville (SE) vs Awkward Love Triangle (CS)
    • Court B: ABQ Defiance (SW) vs Hannya (SW)
  • Friday 04:40 PM
    • Court A: GhostShip (HL) vs Da Hunt (GL)
    • Court B: Mosquito (GP) vs TrashFire (SW)
  • Friday 05:00 PM
    • Court A: Hannya (SW) vs Trash Ville (SE)
    • Court B: Awkward Love Triangle (CS) vs Lazer Dreamz (CS)
  • Friday 05:20 PM
    • Court A: Mosquito (GP) vs GhostShip (HL)
    • Court B: Da Hunt (GL) vs ABQ Defiance (SW)
  • Friday 05:40 PM
    • Court A: Lazer Dreamz (CS) vs Hannya (SW)
    • Court B: TrashFire (SW) vs Awkward Love Triangle (CS)

 

  • Saturday 06:00 PM
    • Court A: ABQ Defiance (SW) vs GhostShip (HL)
    • Court B: Trash Ville (SE) vs Da Hunt (GL)
  • Saturday 06:20 PM
    • Court A: TrashFire (SW) vs GhostShip (HL)
    • Court B: Hannya (SW) vs Awkward Love Triangle (CS)
  • Saturday 06:40 PM
    • Court A: ABQ Defiance (SW) vs Lazer Dreamz (CS)
    • Court B: Mosquito (GP) vs Trash Ville (SE)
  • Saturday 07:00 PM
    • Court A: GhostShip (HL) vs Awkward Love Triangle (CS)
    • Court B: Da Hunt (GL) vs Hannya (SW)
  • Saturday 07:20 PM
    • Court A: Trash Ville (SE) vs TrashFire (SW)
    • Court B: Mosquito (GP) vs Lazer Dreamz (CS)
  • Saturday 07:40 PM
    • Court A: Awkward Love Triangle (CS) vs ABQ Defiance (SW)
    • Court B: Hannya (SW) vs GhostShip (HL)
  • Saturday 08:00 PM
    • Court A: Mosquito (GP) vs Da Hunt (GL)
    • Court B: TrashFire (SW) vs Lazer Dreamz (CS)
  • Saturday 08:20 PM
    • Court A: Lazer Dreamz (CS) vs Trash Ville (SE)
    • Court B: TrashFire (SW) vs ABQ Defiance (SW)
  • Saturday 08:40 PM
    • Court A: Mosquito (GP) vs Hannya (SW)
    • Court B: Awkward Love Triangle (CS) vs Da Hunt (GL)

Group D

  • Control (SW)
  • Ratking (ES)
  • Oak (SW)
  • Battlestar Goalactica (CS)
  • Wait Wait Wait (SC)
  • The Squirtles (GL)
  • The Bandidos (SC)
  • The Mease (CS)
  • Slayed Out To Dry (SW)

 

  • Friday 06:00 PM
    • Court A: Oak (SW) vs The Mease (CS)
    • Court B: Ratking (ES) vs Slayed Out To Dry (SW)
  • Friday 06:20 PM
    • Court A: Wait Wait Wait (SC) vs The Squirtles (GL)
    • Court B: Battlestar Goalactica (CS) vs The Bandidos (SC)
  • Friday 06:40 PM
    • Court A: The Mease (CS) vs Slayed Out To Dry (SW)
    • Court B: Oak (SW) vs Control (SW)
  • Friday 07:00 PM
    • Court A: The Bandidos (SC) vs Wait Wait Wait (SC)
    • Court B: The Squirtles (GL) vs Ratking (ES)
  • Friday 07:20 PM
    • Court A: Slayed Out To Dry (SW) vs Control (SW)
    • Court B: The Mease (CS) vs Battlestar Goalactica (CS)
  • Friday 07:40 PM
    • Court A: Ratking (ES) vs Wait Wait Wait (SC)
    • Court B: Oak (SW) vs The Bandidos (SC)
  • Friday 08:00 PM
    • Court A: Battlestar Goalactica (CS) vs Slayed Out To Dry (SW)
    • Court B: Control (SW) vs The Squirtles (GL)
  • Friday 08:20 PM
    • Court A: Oak (SW) vs Ratking (ES)
    • Court B: Wait Wait Wait (SC) vs The Mease (CS)
  • Friday 08:40 PM
    • Court A: The Squirtles (GL) vs Battlestar Goalactica (CS)
    • Court B: The Bandidos (SC) vs Control (SW)

 

  • Saturday 03:00 PM
    • Court A: The Mease (CS) vs Ratking (ES)
    • Court B: Slayed Out To Dry (SW) vs Wait Wait Wait (SC)
  • Saturday 03:20 PM
    • Court A: The Bandidos (SC) vs Ratking (ES)
    • Court B: Battlestar Goalactica (CS) vs Control (SW)
  • Saturday 03:40 PM
    • Court A: The Mease (CS) vs The Squirtles (GL)
    • Court B: Oak (SW) vs Slayed Out To Dry (SW)
  • Saturday 04:00 PM
    • Court A: Ratking (ES) vs Control (SW)
    • Court B: Wait Wait Wait (SC) vs Battlestar Goalactica (CS)
  • Saturday 04:20 PM
    • Court A: Slayed Out To Dry (SW) vs The Bandidos (SC)
    • Court B: Oak (SW) vs The Squirtles (GL)
  • Saturday 04:40 PM
    • Court A: Control (SW) vs The Mease (CS)
    • Court B: Battlestar Goalactica (CS) vs Ratking (ES)
  • Saturday 05:00 PM
    • Court A: Oak (SW) vs Wait Wait Wait (SC)
    • Court B: The Bandidos (SC) vs The Squirtles (GL)
  • Saturday 05:20 PM
    • Court A: The Squirtles (GL) vs Slayed Out To Dry (SW)
    • Court B: The Bandidos (SC) vs The Mease (CS)
  • Saturday 05:40 PM
    • Court A: Oak (SW) vs Battlestar Goalactica (CS)
    • Court B: Control (SW) vs Wait Wait Wait (SC)

Sunday Schedule

Group AA

  • Sunday 09:00 AM – Court A: Oak (SE) vs Malort Politics (GL)
  • Sunday 09:20 AM – Court A: GhostShip (HL) vs Wendigo (GP)
  • Sunday 09:40 AM – Court A: Prospectors (CS) vs Malort Politics (GL)
  • Sunday 10:00 AM – Court A: Oak (SE) vs Wendigo (GP)
  • Sunday 10:20 AM – Court A: Prospectors (CS) vs GhostShip (HL)
  • Sunday 10:40 AM – Court A: Wendigo (GP) vs Malort Politics (GL)
  • Sunday 11:00 AM – Court A: Oak (SE) vs Prospectors (CS)
  • Sunday 11:20 AM – Court A: GhostShip (HL) vs Malort Politics (GL)
  • Sunday 11:40 AM – Court A: Prospectors (CS) vs Wendigo (GP)
  • Sunday 12:00 PM – Court A: Oak (SE) vs GhostShip (HL)

Group BB

  • Sunday 09:00 AM – Court B: Wood Rats (HL) vs Alright Enough (ES)
  • Sunday 09:20 AM – Court B: Battlestar Goalactica (CS) vs Hannya (SW)
  • Sunday 09:40 AM – Court B: Albatross (CS) vs Alright Enough (ES)
  • Sunday 10:00 AM – Court B: Wood Rats (HL) vs Hannya (SW)
  • Sunday 10:20 AM – Court B: Albatross (CS) vs Battlestar Goalactica (CS)
  • Sunday 10:40 AM – Court B: Hannya (SW) vs Alright Enough (ES)
  • Sunday 11:00 AM – Court B: Wood Rats (HL) vs Albatross (CS)
  • Sunday 11:20 AM – Court B: Battlestar Goalactica (CS) vs Alright Enough (ES)
  • Sunday 11:40 AM – Court B: Albatross (CS) vs Hannya (SW)
  • Sunday 12:00 PM – Court B: Wood Rats (HL) vs Battlestar Goalactica (CS)

Group CC

  • Sunday 12:30 PM – Court A: Los Kreuzburgs (CS) vs Da Hunt (GL)
  • Sunday 12:50 PM – Court A: Hot Dam (CS) vs Rat Queen (ES)
  • Sunday 01:10 PM – Court A: Awkward Love Triangle (CS) vs Da Hunt (GL)
  • Sunday 01:30 PM – Court A: Los Kreuzburgs (CS) vs Rat Queen (ES)
  • Sunday 01:50 PM – Court A: Awkward Love Triangle (CS) vs Hot Dam (CS)
  • Sunday 02:10 PM – Court A: Rat Queen (ES) vs Da Hunt (GL)
  • Sunday 02:30 PM – Court A: Los Kreuzburgs (CS) vs Awkward Love Triangle (CS)
  • Sunday 02:50 PM – Court A: Hot Dam (CS) vs Da Hunt (GL)
  • Sunday 03:10 PM – Court A: Awkward Love Triangle (CS) vs Rat Queen (ES)
  • Sunday 03:30 PM – Court A: Los Kreuzburgs (CS) vs Hot Dam (CS)

Group DD

  • Sunday 12:30 PM – Court B: Mosquito (GP) vs Wait Wait Wait (SC)
  • Sunday 12:50 PM – Court B: ODD (SW) vs Les Beehive Boys (SW)
  • Sunday 01:10 PM – Court B: Control (SW) vs Wait Wait Wait (SC)
  • Sunday 01:30 PM – Court B: Mosquito (GP) vs Les Beehive Boys (SW)
  • Sunday 01:50 PM – Court B: Control (SW) vs ODD (SW)
  • Sunday 02:10 PM – Court B: Les Beehive Boys (SW) vs Wait Wait Wait (SC)
  • Sunday 02:30 PM – Court B: Mosquito (GP) vs Control (SW)
  • Sunday 02:50 PM – Court B: ODD (SW) vs Wait Wait Wait (SC)
  • Sunday 03:10 PM – Court B: Control (SW) vs Les Beehive Boys (SW)
  • Sunday 03:30 PM – Court B: Mosquito (GP) vs ODD (SW)